WorldCat Identities

Jirásek, Alois 1851-1930

Overview
Works: 1,094 works in 4,152 publications in 12 languages and 8,273 library holdings
Genres: Fiction  History  Biography  Criticism, interpretation, etc  Illustrated works  Bibliography  Legends  Juvenile works  Pictorial works 
Roles: Author, Editor, Bibliographic antecedent, Honoree, Dedicatee, Adapter, Writer of accompanying material, Author in quotations or text abstracts, Composer, xxx, Creator, Lyricist
Classifications: PG5038.J5, 398.2
Publication Timeline
.
Most widely held works about Alois Jirásek
 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Most widely held works by Alois Jirásek
Old Czech legends by Alois Jirásek( Book )

188 editions published between 1894 and 2016 in 7 languages and held by 579 WorldCat member libraries worldwide

Hlavní české národní a některé místní pověsti se záměrnou tendencí vlastenecky výchovnou. Odd.: Staré pověsti české, Pověsti doby předkřesťanské, Pražské pověsti, Ze starobylých proroctví. - "I je to opravdu brána, jíž vcházíme v Jiráskovy vlastní pak už české dějiny. Brána pak tím vzácnější, že ji zbudoval, vytvořil a svou fantasií vyzdobil sám náš lid. Jehož pojetí Jirásek tu také přesně zachovává, a jen mu ještě pomáhá svým mistrovstvím vypravovatelským." (Z. Nejedlý)
Gaudeamus igitur by Alois Jirásek( Book )

119 editions published between 1877 and 2010 in 7 languages and held by 338 WorldCat member libraries worldwide

Jirásek nás v této selance seznamuje s maloměstskou Litomyšlí let 1847 a 1848, zvl. pak s jejími filosofy, ne s těmi, "kteří pravdu každé věci znají", ale s těmi, jimž "bujná krev v mladém těle kolovala, kteří zpívali, dychtili a milovali, s nimiž dívky, jinak bradatých, učených filosofů nic si nevážící, rády se bavily, ba je milovaly." Novela se dělí na dvě části, ve dvě revoluce: první o majales, květnovou slavnost, kterou studenti přes přísný zákaz hradecké konsistoře přece v Nedošínském háji uskutečnili, a druhou, historickou, o politickou svobodu r. 1848. J. psychologicky věrně zachycuje, jak působil revoluční rok na jednotlivé hrdiny, mužného vlastence Vavřenu, dobrosrdečného šprýmaře Fryborta, tragického Špínu, kt. padl v Praze na barikádách, zamilovaná děvčata, "matku studentů", starou pannu slečnu Elis, ale také na místní němčící honoraci, representovanou nejvýrazněji omezeným byrokratem, panem aktuárem Roubínkem, majetníkem obrazu Herodesa krále, kt. se z pomyšlení na konstituci až k smrti rozstonal. "Fil. hist. je tak mladistvě svěží nejen proto, že jedná o studentech, ale i proto, že duch těchto studentů ovládá všechno, i samého autora; a dále, že duch těchto studentů jest opravdu mladý, že věští příchod nové, lepší, svobodnější generace a tím i nového, lepšího života." (Podle Z. Nejedlého.)
Les têtes-de-chien (Psohlavci) by Alois Jirásek( Book )

170 editions published between 1886 and 2014 in 5 languages and held by 332 WorldCat member libraries worldwide

Román o branném povstání Chodů za vlády Leopolda I. proti trhanovskému pánu Lamingerovi, který prohlásil za neplatné výsady, jež dostali Chodové od českých králů za pohraniční služby. Vzbouření sedláci podlehli přivolanému vojsku a vůdce povstání byl v Plzni popraven. Jirásek vytvořil svým románem "nejlepší snad revoluční obraz, jejž dosud z českého prostředí máme". Jan Sladký Kozina je "opravdový revolucionář, v němž revoluce dlouho zraje a který proto z počátku dokonce váhá, je-li dobře na pány udeřit. Je v něm ještě kus staré husitské víry v právo a spravedlnost a proto myslí, že přece není možno, aby se jim, Chodům, nestalo po právu a spravedlnosti. Tím hroznější však, neoblomnější a prudší jest potom, když pozná, že v této víře byl zklamán. Tu nezná již vůbec žádné váhavosti, žádného kroku zpět, nýbrž jde stále vpřed, i když při tom zhyne." (Z. Nejedlý, Čtyři studie o Al. Jiráskovi.)
F.L. Věk : obraz z dob našeho národního probuzení by Alois Jirásek( Book )

166 editions published between 1890 and 1972 in 3 languages and held by 216 WorldCat member libraries worldwide

Vše, co jsme poznali v první knize, bylo jakýmsi úvodem: i pokud šlo o život samotného Věka, tam teprve studenta, i pokud šlo o vylíčení českého života na prahu obrození. Jen jiskřičky nové doby tu křísly. Jinak celý první díl podával obraz starého, konservativního venkova (Dobruška, vlastně typisované městečko D.) i staré, bezstarostné Prahy s jejím rokokovým rozkošnictvím. A nový český život, mimo jedno vystoupení prof. Vydry, representoval tam jedině V. Thám. I u samého Věka byly to spíše staré tradice, živené četbou starých spisů, než novodobá hnutí, jež ho činila uvědomělým, či spíše z rodinného kořene vyrostlým Čechem. - V tom všem je druhá část díla již naprosto jiná. Vstupujeme do sebevědomého světa A.P. Vrby, hned za ním poznáváme starého sedláka Švehlu, napojeného Kramériusovou "Knihou Josefovou", a "Česká expedice" je již přímo obrozenskou dílnou, plně důvěřující ve zdar svého díla. Pak teprve uvádí nás J. k vlastnímu hrdinovi díla, F.L. Věkovi do jeho venkovského zátiší v Dobrušce. Stává se kupcem, ale neupadá do malosti, nýbrž je buditelem svého okolí. (Z doslovu.)
Temno : historický obraz by Alois Jirásek( Book )

88 editions published between 1915 and 1985 in 3 languages and held by 192 WorldCat member libraries worldwide

"Doba panování Karla VI. je temná doba, nejen vrcholící tehdy neuvědomělostí a temnotou v celých vrstvách národa, ale i naší historickou nevědomostí. Až J. první sáhl právě do této doby a probil se nechutnými prameny až k podrobnému obrazu jejího života. I nám je Temno důležitým dílem i historiografickým, jedním z nejsmělejších v naší hist. literatuře. Více však ještě než tím působí Temno vystižením hrůzy, kterou ještě dnes v nás vyvolává ta úžasná nízkost, s níž se tehdy šlo na naše lidi. K tomu dodává zde J. důkazy přímo otřásající. Honění, pronásledování, mučení nekatolíků, jež ovšem ani J. nepomíjí - to zdaleka není to nejhorší a nejstrašnější na této době. Strašnější je to vědomé, nízké, až k pláči i zlosti drzé ohlupování naší národní masy." (Z dosl.)
Legends of old Bohemia by Alois Jirásek( Book )

4 editions published in 1963 in English and held by 148 WorldCat member libraries worldwide

U nás : Nová kronika by Alois Jirásek( Book )

87 editions published between 1899 and 1973 in 3 languages and held by 121 WorldCat member libraries worldwide

Druhá kniha kroniky obsahuje počátky reforem Havlovického. Líčení namáhavé práce o zvelebení kraje a probuzení lidu zahrnuje léta 1825-1833. Havlovický pečuje o rozkvět vlastního hospodářství, aby mohlo být vzorem ostatním hospodářům, navštěvuje v okolí chudé rodiny, bojuje proti pověrám (dovolí pochovat nekřtěňátka do hrobu příbuzných, zakáže shazování kozla o sv. Jakubě) proti náboženské nesnášenlivosti (jedná veřejně a přátelsky s pastorem). Výsledky reforem jeví se na povrch v úpravě náměstí, v divadelním představení, jež pořádá kostelník Kalina s ochotníky ve škole, a konečně ve zvýšení hmotné úrovně tkalců, kteří jezdí na radu farářovu do světa prodávat plátno. Avšak cholera, která v r. 1832 zachvátila Padolí, zničila úplně práci Havlovického. Přestrašený lid propadl znovu nejnesmyslnějším pověrám. Touto katastrofou nejen kraje, ale i práce Havlovického končí 2. díl. Havlovický pak vzpomíná nad sutinami své práce na slova starého Plška z Poříče "a žiu se znova" a odhodlaně se chystá k další práci. (Podle Z. Nejedlého.)
Proti všem : list z české epopeje by Alois Jirásek( Book )

50 editions published between 1894 and 1976 in 3 languages and held by 102 WorldCat member libraries worldwide

Po vylíčení zrození husitství v "Mezi proudy" obrátil se Jirásek hned k vrcholu husitství a píše "list z české epopeje", té největší a nejslavnější, jakou kdy prožily naše dějiny. Poznáváme tu především ony "všechny", proti nimž šel tehdy boj, a Jirásek nepomíjí nic, co by ukázalo, jak mocní to byli nepřátelé. Byl to především papež, tehdy hlava nejen církve, ale s ní i všeho světského křesť. světa, který na jeho pokyn zvedá se i vojensky a jde zničit, vyhubit proklaté husity, dále je to císař, světská hlava téhož světa a stejně zlá a ukrutná. A konečně je to domácí reakce, spolčená s těmito nepřáteli národa. Ano, mocní, přemocní byli ti, proti kterým tehdy šel náš boj. A nesčíslně jich bylo, takřka celý ostatní svět - "všichni". A přece, oč silnější byli "bojovníci za boží pravdu", za nový, lepší svět a život! Silnější právě tou pravdou, za kterou šli a bojovali. (Z doslovu.)
Na dvoře vévodském by Alois Jirásek( Book )

58 editions published between 1881 and 1973 in 3 languages and held by 101 WorldCat member libraries worldwide

Románový obraz života na náchodském zámku a panství r. 1799, v době rozkvětu rokoka a za vlády osvíceného vévody. Hlavní zápletka se odvíjí na pozadí vzrušeného děje, plného zvratů, náhod, tajemství, hudby povznášejícíirozkošnické, lásky opravdové i smyslné a požitkářské. Tvoří ji úsilí vévodova tajemníka Antonína Hlasivce, prosadit na náchodském panství zrušení roboty. Při tomto zápase se střetává nejen s intrikánskou záletnou vévodkyní, alei skomplotem vrchnostenských úředníků
Some aspects of Czech culture by Alois Jirásek( Book )

8 editions published between 1953 and 1970 in English and German and held by 97 WorldCat member libraries worldwide

Mezi proudy : tři historické obrazy by Alois Jirásek( Book )

68 editions published between 1891 and 1965 in Czech and held by 95 WorldCat member libraries worldwide

Třetí, nejrozsáhlejší díl trilogie o počátcích husitského hnutí, dokresluje porážku arcibiskupa v jeho boji proti králi, rozvíjí obraz rozkolu mezi králem a pány i stoupajícího významu zemanstva a měst. Do popředídějetujižvystupuje mladý Žižka, který se projevuje jako nepřítel panské zvůle a v boji osvědčuje své vojenské schopnosti. Závěr tvoří boj o pražskou universitu a vítězný boj Husův o tři české hlasy
Skaláci; historický obraz z druhé polovice XVIII. století by Alois Jirásek( Book )

53 editions published between 1890 and 1974 in Czech and Undetermined and held by 92 WorldCat member libraries worldwide

Historický román o krutých poměrech na náchodském panství za Marie Terezie ukazuje na osudech tří generací Skaláků růst třídního uvědomění selského lidu od trpné odevzdanosti až k otevřenému boji proti panskému útlaku a zvůli
Skály : několik výjevů z dějin samoty by Alois Jirásek( Book )

42 editions published between 1887 and 1969 in Czech and Undetermined and held by 86 WorldCat member libraries worldwide

Historický román, jeden z těch, v nichž Jirásek vylíčil dobu po bitvě bělohorské. Odehrává se těsně po ní a je umístěn do světu odlehlé končiny Orlických hor, dějiště staré pověsti, jež dala podnět k napsání románu i vůli ji objasnit
Husitský král : výjevy z velkého dramatu by Alois Jirásek( Book )

48 editions published between 1921 and 1961 in Czech and Undetermined and held by 86 WorldCat member libraries worldwide

V druhém svazku románu jsou tři další výjevy z "velkého dramatu". Srážka Jiříka s katolickým duchovenstvem, vedeným bojovným kanovníkem Hilariem r. 1465, potom válečné tažení do Rakous, kam jde Jiří s armádou (jež je jen maličkým stínem slavných vojsk husitských), na pomoc Ferdinandovi III. proti vzbouřivší se Vídni a posléze odboj Vratislavských proti králi, odboj, v němž jde o celistvost české koruny. I tento díl je pro národ poučným obrazem, vylíčením onoho poklesu sil ve hnutí tak mohutném, jako bylo kdysi hnutí husitské. - Tento svazek zůstal nedokončen a je zároveň poslední prací, jež vyšla z Jiráskova pera
Malomestske historie by Alois Jirásek( Book )

55 editions published between 1890 and 1974 in Czech and Undetermined and held by 85 WorldCat member libraries worldwide

"Maloměstskými historiemi" vytvořil autor literární i historický celek, zachycující konec předbřeznové doby a rok 1848. První dva příběhy líčí dožívající starou Litomyšl. Povídka "U Rytířů" je historií šlechtičny, která stěží odolává útokům majitele tabákového skladu Gausse, usilujícího o její starodávný dům. Druhá povídka, líčící biedermayerovský idylický život poštmistra a jeho sestry, tvoří můstek mezi předbřeznovým příběhem prvním a "Filosofskou historií", kde před námi ožívá Litomyšl mladá, studentská, od jara 1847, až po vyvrcholení revolučních bojů na pražských barikádách
Poklad : historický obraz z osmnáctého století by Alois Jirásek( Book )

37 editions published between 1930 and 1978 in Czech and Undetermined and held by 76 WorldCat member libraries worldwide

Bratrstvo : tři rapsodie by Alois Jirásek( Book )

47 editions published between 1936 and 1978 in Czech and held by 74 WorldCat member libraries worldwide

Třetí díl románové trilogie, jež zobrazuje doznívání husitské slávy, síly a moci, začíná r. 1453, kdy po odchodu Jana Jiskry z Uher většina jeho rot se přesouvá na Spiš k Aksamitovi do služeb jeho vojenské republiky a kdy
Vojenské povídky by Alois Jirásek( Book )

21 editions published between 1952 and 1975 in Czech and held by 73 WorldCat member libraries worldwide

Výbor 10 povídek s náměty vojenskými, z nichž některé byly J. průpravou k velkým románovým cyklům. Jsou v nich vykresleny na historickém pozadí vojenské typy z různých dob: z doby husitské ("Tčevská hranice", "Hejtmanská sláva", "Blažej Chotěřinský"), z války třicetileté ("Turečkové"), z dob válek prusko-rakouských ("Ztracenci", "Mudrcové", "Host"), z válek tureckých ("Na Krvavém Kameni"). Výbor uzavírá životopisná črta o Alšově strýci Tomáši Famfulovi ("Tomáš Famfule, švališer"). Co J. v této stati napsal o Alšovi, platí i o něm samém. I Jirásek "má lásku k vojáku, zvláště k jízdnému, a z ní ten vřelý zájem o něj, o jeho koně, o zbraň, o všeliký detail uniformy i postroje, o všechen život vojenský". Proto jsou jeho postavy vojáků tak výstižné a zdařilé, ať již líčí bojovníky husitské, uvědoměle bojující za zájmy lidu a národa, nebo vojáky zverbované, donucené sloužit cizím zájmům. (S použitím studie Z. Nejedlého)
F.L. Věk : obraz z dob našeho národního probuzení by Alois Jirásek( Book )

32 editions published between 1895 and 1972 in Czech and Undetermined and held by 71 WorldCat member libraries worldwide

Sebrané spisy by Alois Jirásek( Book )

27 editions published in 1947 in Czech and held by 59 WorldCat member libraries worldwide

 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.81 (from 0.39 for Legends of ... to 0.94 for F.L. Věk ...)

Old Czech legends
Alternative Names
A. J 1851-1930

Alois Jirásek

Alois Jirásek český spisovatel

Alois Jirásek Czech writer

Alois Jirásek schrijver uit Tsjecho-Slowakije (1851-1930)

Alois Jirásek scrittore ceco

Alois Jirásek tschechischer Schriftsteller und Historiker

Irasek, Alois.

Irasek Alois 1851-1930

Irasek Aloiz 1851-1930

Irāsekku, Aroisu 1851-1930

Jiraasek, Alois 1851-1930

Jirásek, Al 1851-1930

Jirásek, Al. (Alois), 1851-1930

Jirásek, Aloizy.

Jirásek, Alojs.

Jirásek, Alojs 1851-1930

Jirásek, Alojzy.

Jirasek, Vjekoslav

Jirāseks, Aloizs 1851-1930

Jiraszek, Alojzy.

Yilasaike 1851-1930

Алаіс Ірасек

Алаіс Ірасэк

Алоис Ирасек

Алоїс Їрасек

Йирасек, Алоис

Ирасек Алоис

Ирасек, Алоис 1851-1930

Ալոիս Յիրասեկ

अलोयस यिरासेक

이라세크, 알로이스 1851-1930

アロイス・イラーセク

イラーセク, アロイス

Languages
Covers