WorldCat Identities

Kostallari, Androkli

Overview
Works: 110 works in 192 publications in 3 languages and 602 library holdings
Genres: Dictionaries  Conference proceedings  Terms and phrases 
Roles: Author, Editor, Other, Adapter, Contributor, Arranger
Classifications: PG9593, 491.991028
Publication Timeline
.
Most widely held works by Androkli Kostallari
Fjalor i gjuhës së sotme shqipe : me rreth 41.000 fjalë ( Book )
12 editions published between 1980 and 1981 in Albanian and held by 52 WorldCat member libraries worldwide
Russko-albanskiĭ slovarʹ. Sostavlen Komissieĭ russko-albanskogo slovari︠a︡ pri otdelenii i︠a︡zyka i literatury. 25 000 slov by Tirana (Albania)( Book )
4 editions published in 1954 in Russian and held by 41 WorldCat member libraries worldwide
Fjalor i shqipes së sotme : me rreth 34.000 fjalë ( Book )
4 editions published in 1984 in Albanian and held by 36 WorldCat member libraries worldwide
Fjalori drejtshkrimor i gjuhës shqipe : 32000 fjalë by Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë)( Book )
2 editions published in 1976 in Albanian and held by 30 WorldCat member libraries worldwide
Kratkiĭ albansko-russkiĭ slovarʹ by R. D Kochi( Book )
3 editions published in 1951 in Russian and held by 27 WorldCat member libraries worldwide
Studime mbi leksikun dhe mbi formimin e fjalëve në gjuhën shqipe by Androkli Kostallari( Book )
4 editions published in 1972 in Albanian and held by 27 WorldCat member libraries worldwide
Drejtshkrimi i gjuhës shqipe by Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë)( Book )
9 editions published between 1973 and 1974 in Albanian and held by 25 WorldCat member libraries worldwide
Gjuha e sotme letrare shqipe dhe disa probleme themelore te drejtshkrimit të saj by Androkli Kostallari( Book )
3 editions published in 1973 in Albanian and Undetermined and held by 24 WorldCat member libraries worldwide
Gjuha letrare shqipe për të gjithë : elemente të normës së sotme letrare kombëtare by Shtëpia Botuese e Librit Shkollor( Book )
4 editions published in 1976 in Albanian and held by 22 WorldCat member libraries worldwide
Karmannyĭ russko-al'banskiĭ slovarʹ by Androkli Kostallari( Book )
1 edition published in 1959 in Russian and held by 21 WorldCat member libraries worldwide
Gjuha letrare kombëtare shqipe dhe epoka jonë : materiale të konferencës shkencore të mbajtur në Tiranë më 7-8 Dhjetor 1984 ( Book )
3 editions published in 1988 in Albanian and Undetermined and held by 16 WorldCat member libraries worldwide
Materiale fra en konference afholdt i 1984 om det albanske sprog i nutiden
Studime filologjike dhe pedagogjike për nder të prof. dr. Aleksandër Xhuvanit by Aleksandër Xhuvani( Book )
4 editions published in 1986 in Albanian and held by 15 WorldCat member libraries worldwide
Rregullat e drejshkrimit të shqipes. (Projekt) by Androkli Kostallari( Book )
3 editions published in 1970 in Albanian and Undetermined and held by 15 WorldCat member libraries worldwide
Karmannyj russko-albanskij slovar' : 8200 slov by Androkli Kostallari( Book )
11 editions published between 1959 and 1961 in 3 languages and held by 15 WorldCat member libraries worldwide
Fjalor me emra njerëzish ( Book )
2 editions published in 1982 in Albanian and held by 14 WorldCat member libraries worldwide
Kongresi i drejtshkrimit të gjuhës shqipe : 20-25 nëntor 1972 by Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe( Book )
2 editions published in 1973 in Albanian and held by 13 WorldCat member libraries worldwide
Gjuha letrare shqipe : libër mësimi by Ana Toma( Book )
3 editions published in 1989 in Albanian and held by 11 WorldCat member libraries worldwide
Norma letrare kombëtare dhe kultura e gjuhës ( Book )
in Albanian and held by 9 WorldCat member libraries worldwide
Jeronim de Rada : me rastin e 150-vjetorit të lindjes by Androkli Kostallari( Book )
2 editions published in 1965 in Undetermined and Albanian and held by 9 WorldCat member libraries worldwide
Shprehje popullore nga rrethi i Korçës by Niko Mustaka( Book )
2 editions published in 1989 in Albanian and held by 7 WorldCat member libraries worldwide
 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.86 (from 0.33 for Karmannyj ... to 0.98 for Karmannyĭ ...)
Alternative Names
Konstalari Androklji 1922-1992
Kostallari, A.
Kostallari, A. 1922-
Kostallari Androkli 1922-1992
Kostallarit, Androkli
Kostallarit, Androkli 1922-
Косталлари Андроки 1922-1992
Косталлари, Андрокли
Languages