WorldCat Identities

Kuteli, Mitrush

Overview
Works: 26 works in 60 publications in 4 languages and 145 library holdings
Genres: Poetry  Criticism, interpretation, etc  Folklore  Diaries  Fiction 
Roles: Author, Editor
Classifications: PG9621.K86, 398.2094965
Publication Timeline
.
Most widely held works about Mitrush Kuteli
 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Most widely held works by Mitrush Kuteli
Ago Jakupi dhe rrëfime të tjera by Mitrush Kuteli( Book )

2 editions published in 1968 in Macedonian and held by 22 WorldCat member libraries worldwide

Tregime te moçme shqiptare : balada dhe rapsodi popullore të ritreguara për fëmijët e moshës së mesme dhe të rritur shkollore by Mitrush Kuteli( Book )

9 editions published between 1965 and 2009 in Albanian and held by 15 WorldCat member libraries worldwide

Albanske fortællinger
Tregime të moçme shqiptare by Mitrush Kuteli( Book )

5 editions published between 1971 and 1998 in Albanian and held by 11 WorldCat member libraries worldwide

Prozë dhe vargje të zgjedhura by Mitrush Kuteli( Book )

in Albanian and held by 11 WorldCat member libraries worldwide

Fiabe e leggende albanesi( Book )

3 editions published in 1993 in Italian and held by 10 WorldCat member libraries worldwide

E madhe është gjëma e mëkatit : tat Tanushi i Bubutimës by Mitrush Kuteli( Book )

5 editions published between 2000 and 2010 in 3 languages and held by 9 WorldCat member libraries worldwide

Poem Kosovar dhe poemi i Shëndaumit by Mitrush Kuteli( Book )

1 edition published in 2009 in Albanian and held by 8 WorldCat member libraries worldwide

Në një cep të Ilirisë së Poshtme : novela by Mitrush Kuteli( Book )

5 editions published between 1983 and 2012 in Albanian and held by 7 WorldCat member libraries worldwide

Havadan më havadan : pamflete by Mitrush Kuteli( Book )

1 edition published in 2010 in Albanian and held by 6 WorldCat member libraries worldwide

Prozë dhe vargje të zgjedhura by Mitrush Kuteli( Book )

5 editions published between 2001 and 2009 in Albanian and Undetermined and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Et udvalg af poesi- og prosastykker
Xinxifilua : dhe prralla të tjera by Mitrush Kuteli( Book )

3 editions published in 2011 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Shënime letrare by Mitrush Kuteli( Book )

2 editions published in 2007 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Tregime të moçme shqiptare : ballada dhe rapsodi popullore të ritreguara për fëmijët e moshës së mesme dhe të rritur shkollore by Mitrush Kuteli( Book )

2 editions published between 2012 and 2015 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Këngë e brithma nga qyteti i djegur : (Pogradeci) by Mitrush Kuteli( Book )

1 edition published in 2016 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Ditar i ekonomistit : nga lufta për të shpëtuar floririn e Bankës dhe disa raporte e kujtime by Mitrush Kuteli( Book )

2 editions published in 2012 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Prozë dhe vargje të zgjedhura by Mitrush Kuteli( Book )

1 edition published in 2004 in Undetermined and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Albumi by Fan Stylian Noli( Book )

1 edition published in 1998 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Rruga e mundimeve : trilogji by Aleksey Nikolayevich Tolstoy( Book )

1 edition published in 1958 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Prozë dhe vargje të zgjedhuran3 by Mitrush Kuteli( Book )

1 edition published in 2010 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.85 (from 0.70 for E madhe ë ... to 0.96 for Prozë dhe ...)

Alternative Names

controlled identityPasko, Dhimitër

Dr. Pas 1907-1967

Janus 1907-1967

Kuteli, M. 1907-1967

Kutrulia, Izedin Jashar 1907-1967

Lugati

Lugati 1907-1967

Languages