WorldCat Identities

Kodra, Masar

Overview
Works: 12 works in 18 publications in 2 languages and 20 library holdings
Genres: History  Conference papers and proceedings 
Roles: Author, Thesis advisor
Classifications: DR2174,
Publication Timeline
.
Most widely held works by Masar Kodra
Historia : për klasën VI të shkollës fillore by Masar Kodra( Book )

4 editions published between 1987 and 1990 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Historiebog for 6. klasse. Albaniens historie fra det 12. 18. århundrede. Med indledning om Europas historie i middelalderen
Shqiptarët e Maqedonisë( Book )

2 editions published in 1994 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Çështja shqiptare në analet diplomatike amerikane në vitet 1918-1945 by Masar Kodra( Book )

2 editions published in 1997 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Fan Noli : në rrjedhat politike të shoqërisë shqiptare (1905-1945) by Masar Kodra( Book )

1 edition published in 1989 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Opinioni dhe historiografia sovjetike për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare të Shqipërisë (1939-1944) : Disertacion i doktoratës by Ramadan MUJA( )

2 editions published in 1984 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Në pjesë e parë të punimit bëhet fjalë për qëndrimin e opinionit dhe të historiografisë sovjetike ndaj LANÇ të Shqipërisë më 1939-1941.Në pjesën e dytë bëhet fjalë për qëndrimin e opinionit dhe historiografisë sovjetike ndaj LANÇ të Shqipërisë më 1941-1943, ndërsa në pjesën e tretë për vitet 1943-1944.Vepra jonë mbështetet në materiale dokumentare,në shtypin sovjetik,por edhe në burimet e literaturës relevante shqiptare dhe jugosllave..Jemi të bindur se me krahasimin e materialit historik me prejardhje të ndryshme bëhet e mundur të dalënë dritë e vërteta historike lidhur me problematikën që është objekt i tezës sonë të doktoratës
Suhareka me rrethinë në ndërtimin socialist : Punim magjistrature by Mehmet Sopaj( )

1 edition published in 1985 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Komuna e Suharekës u inkuadrua në Jugosllavinë socialiste si një trevë me bazëekonomike dhe superstrukturë tëprapambetur.Rrënjët e kësaj prapambetje duhet kërkuar në pengesat e mëdha që i bënte Jugosllavia borgjeze,e cila nuk donte dhe as që kishte mundësi për zhvillimin ekonomiko shoqëror të krahinës së Kosovës dhe të kësaj komune.Edhe gjatë pushtimit fashist të këtyre viseve,pushtuesit fare nuk interesoheshin për zhvillimin e gjithëmbarshëm ekonomik,industrial,bujqësor,arsimor e kulturor,por interesoheshin që sa më shumë ti shfrytëzojnë begatitë natyrore tësaj
Shqiptarët e Maqedonise gjatë luftës së Dytë Botërore (1939-1944) by Masar Kodra( Book )

1 edition published in 1996 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Zhvillimi i arsimit në Kosovë e Metohi 1945-1952 : Doktorska disertacija by Sulltane Kojçini-Ukaj( )

1 edition published in 1984 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Në zhvillimin e Krahinës Autonome të Kosovës në saje të përpjekjeve te njerëzve të saj punues dhe ndihmës të rëndësishme të shoqërisë në përgjithsi edhe në lëmin e zhvillimit të arsimit janë arritur rezultate të mëdha.Zhvillimi i arsimit,sikurse zhvillimi i përgjithshëm ekonomik i Krahinës,në periudhën 1945-1952 u përcoll me kushte specifike në krahasim me regjionet tjera të vendit tonë.Prapambeturia kulturore dhe arsimore e trashëguar nga e kaluara,ku më se 85% ishin analfabetë,traditat e pakta për shkollim,mungesa e kuadrit arsimor,mjeteve të mësimit dhe shumë faktorë të tjerë penguan mjaft zhvillimin e arsimit në këtë kohë
Zhvillimi historik i PKJ-LKJ-së në Kosovë 1948-1966 : Doktorska disertacija by Sabile Keçmezi-Basha( )

1 edition published in 1984 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Lidhja Komuniste e Kosovës,duke e përkrahur kuadrën revolucionare të LKJ-së,luftoi me konsekuencë kundër të gjitha forcave antivetqeverisëse që manifestoheshin në këtë kohë në Krahinë e më gjërë.Në periudhën në fjalë organizata e PKJ-së dukshëm shtoi numrin e anëtarëve,përmirsoi gjendjen socialo-klasore dhe ate normale.Për nga organizimi,ajo u forcua mjaft dhe u ngrit ideo-politikisht.Në fund të dhjetorit 1948 kjo organizatë e PKJ-së kishte 14.102 autorë.Por prej vitit 1948 gjer më 1966 u bënë oscilime të mëdha
Veprimtaria e Lidhjes së Prizrenit në territorin e sotëm të Maqedonisë by Masar Kodra( )

1 edition published in 1981 in Serbian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Historia( Book )

1 edition published in 1983 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Tetova me rrethinë në mes dy luftrave botrore (1918-1941) : punim magjistrature by Vebi Xhemaili( )

1 edition published in 1987 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Tetova me rrethinë në kohën e luftrave Ballkanike e të Luftës së Parë Botrore,mori pjesë aktive në të gjitha lëvizjet shoqërore.Këtu gërshetoheshin interesat e borgjezuve Ballkanike ndërluftuese.Këto rrethana të pasigurisë ndikuan që një pjesë dërmuese e popullsisë të largohet përgjithmonë,kurse pjesa tjetër që ngela këtu duheshte t u nënshtrohet sjelljeve të të vrazhda të sunduesve Bullgar dhe hegjemonizmit Sërb
 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.92 (from 0.80 for Shqiptarë ... to 0.97 for Historia : ...)

Languages