跳到内容
Oral history interview with Hon. Ronald B. Cameron : United States Congressman, 1963-1967, California State Assemblyman, 1959-1962; January 22, 1990, March 1, 1990, April 24, 1990, August 14, 1990, Fullerton, California 预览资料
关闭预览资料
正在查...

Oral history interview with Hon. Ronald B. Cameron : United States Congressman, 1963-1967, California State Assemblyman, 1959-1962; January 22, 1990, March 1, 1990, April 24, 1990, August 14, 1990, Fullerton, California

著者: Ronald B Cameron; Phillip L Gianos; State Government Oral History Program (Calif.)
出版商: 1990.
版本/格式:   图书 : 传记 : 州政府或者省政府刊物 : 英语
数据库:WorldCat
提要:
Ronald Cameron discusses Democratic party politics, government, campaigns, and legislation; activities in the assembly and Congress; personal opinions and problems with fellow assemblymen and House members, presidents Kennedy and Johnson; electronic voting idea, and publishing his voting record for his constituency.
评估:

(尚未评估) 0 附有评论 - 争取成为第一个。

主题
更多类似这样的

 

在图书馆查找

&AllPage.SpinnerRetrieving; 正在查找有这资料的图书馆...

详细书目

提及的人: Ronald B Cameron; Edmund G Brown; Lyndon B Johnson; John F Kennedy; Ronald Reagan; John H Rousselot; Jesse Unruh; Charles E Wiggins; Carl Bert Albert; Richard Bergholz; Ralph M Brown; Phillip Burton; Carl Greenberg; Arie J Haagen-Smit; George A Kasem; William Munnell; Lawrence F O'Brien; Eugene Wyman
材料类型: 传记, 政府刊物, 州政府或者省政府刊物
文件类型:
所有的著者/提供者: Ronald B Cameron; Phillip L Gianos; State Government Oral History Program (Calif.)
OCLC号码: 58866548
注意: "A history of reapportionment in California."
Ronald Cameron began his political career as an assemblyman from the Fiftieth Assembly District. He was elected in 1959 and served until 1962 when he was elected to the U.S. House of Representatives where he served from 1963-1967. Cameron ran, but was defeated, for California state controller in 1970. As an assemblyman, Cameron served on the following committees and subcommittees: Finance and Insurance, Public Health, Governmental Efficiency and Economy, Military and Veterans Affairs; interim committees included Finance and Insurance Subcommittee on Prepaid Medical Care and Public Health Subcommittee on Air Pollution. In Congress, he was a member of the House Foreign Affairs Committee. His primary interests were public health and air pollution.
Includes index.
描述: iii, 158 leaves ; 28 cm.
责任: By Phillip Gianos (California State University, Fullerton).

摘要:

Ronald Cameron discusses Democratic party politics, government, campaigns, and legislation; activities in the assembly and Congress; personal opinions and problems with fellow assemblymen and House members, presidents Kennedy and Johnson; electronic voting idea, and publishing his voting record for his constituency.

评论

用户提供的评论
正在获取GoodReads评论...
正在检索DOGObooks的评论

标签

争取是第一个!
确认申请

你可能已经申请过这份资料。如果还是想申请,请选确认。

链接数据


<http://www.worldcat.org/oclc/58866548>
library:oclcnum"58866548"
library:placeOfPublication
owl:sameAs<info:oclcnum/58866548>
rdf:typeschema:Book
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
<http://viaf.org/viaf/142509090>
rdf:typeschema:Organization
schema:name"California. Legislature. Assembly"
schema:name"California. Legislature. Assembly."
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:about
schema:contributor
<http://viaf.org/viaf/124617551>
rdf:typeschema:Organization
schema:name"State Government Oral History Program (Calif.)"
schema:contributor
schema:creator
schema:datePublished"1990"
schema:description"Ronald Cameron discusses Democratic party politics, government, campaigns, and legislation; activities in the assembly and Congress; personal opinions and problems with fellow assemblymen and House members, presidents Kennedy and Johnson; electronic voting idea, and publishing his voting record for his constituency."
schema:exampleOfWork<http://worldcat.org/entity/work/id/19858243>
schema:genre"Biography"
schema:inLanguage"en"
schema:name"Oral history interview with Hon. Ronald B. Cameron : United States Congressman, 1963-1967, California State Assemblyman, 1959-1962; January 22, 1990, March 1, 1990, April 24, 1990, August 14, 1990, Fullerton, California"
schema:url

Content-negotiable representations

关闭窗口

请登入WorldCat 

没有张号吗?很容易就可以 建立免费的账号.