skip to content

Fysiologický ústav (Československá akademie věd)

Overview
Works: 57 works in 102 publications in 5 languages and 2,113 library holdings
Genres: Periodicals  Conference papers and proceedings 
Roles: Organizer of meeting, Editor, Other
Classifications: QP1, 574.105
Publication Timeline
Key
Publications about Fysiologický ústav (Československá akademie věd)
Publications by Fysiologický ústav (Československá akademie věd)
Most widely held works about Fysiologický ústav (Československá akademie věd)
 
Most widely held works by Fysiologický ústav (Československá akademie věd)
Physiological research ( file )
in English and held by 923 libraries worldwide
The Development of homeostasis, with special reference to factors of the environment; proceedings of a symposium held in Liblice near Prague, September 15-17, 1960 by Fysiologický ústav (Československá akademie věd)( Book )
6 editions published between 1960 and 1961 in English and held by 209 libraries worldwide
Physiologia bohemoslovaca by Československá akademie věd( file )
in English and Multiple languages and held by 202 libraries worldwide
Circulation in skeletal muscle; proceedings of an international symposium held at Smolenice, Czechoslovakia, 1966. Edited by O. Hudlická by O Hudlická( Book )
1 edition published in 1968 in English and held by 163 libraries worldwide
Nervous Regulation of Circulation in Skeletal Muscle covers the proceedings of the 1966 International Symposium on Circulation in Skeletal Muscle, held at Smolenice, Czechoslovakia. This book is organized into five parts compassing 30 chapters, and starts with a survey of the central nervous regulation of skeletal muscle circulation and the role of fluids regulating in the nervous system and muscles of man. The subsequent part describes the pathways of blood, the relations of the agents in circulation to the body, and the factors determining the blood flow in the human body. Other parts highli
Physiologia bohemoslovaca ( serial )
in English and held by 102 libraries worldwide
The effect of use and disuse on Neuromuscular functions; proceedings by E Gutmann( Book )
6 editions published between 1963 and 1965 in English and held by 93 libraries worldwide
Badatelé ze 17 zemí řešili v sděleních a diskusních příspěvcích otázky důležité pro fyziology, patofyziology, elektrofyziology, morfology a biochemiky. Pojednávali např. o vzájemném vztahu mezi nervy a svalovými buňkami, spontánní elektrické činnosti v denervovaném krysím svalu, úloze neurotrofických vlivů na restituci struktury a funkce regenerujících svalů, dlouhodobém regulačním vlivu na některé metabolické rozdíly ve svalech různých funkcí ao dědičné svalové dystrofii u myší a její modifikaci léčivy
Physiologia bohemoslovenica ( serial )
in English and held by 58 libraries worldwide
Československá fysiologie ( serial )
in Czech and held by 40 libraries worldwide
Central and peripheral mechanisms of motor functions: proceedings ( Book )
2 editions published in 1963 in English and held by 39 libraries worldwide
Chekhoslovat︠s︡kai︠a︡ fiziologii︠a︡ ( serial )
in English and held by 35 libraries worldwide
The post-natal development of phenotype. Proceedings of a symposium held in Liblice, near Prague, September 18-22, 1967 by Stanislav Kazda( Book )
4 editions published between 1967 and 1970 in English and held by 19 libraries worldwide
Obsahuje 32 příspěvků o poporodním vývoji fenotypu, přednesených na symposiu v Liblicích. Naši a zahraniční biochemici, farmakologové, kliničtí pracovníci, epidemiologové a psychologové srovnávali výsledky svých studií
Reflex mechanisms in the genesis of epilepsy : proceedings of a symposium by Fysiologický ústav (Československá akademie věd)( Book )
1 edition published in 1963 in English and held by 9 libraries worldwide
Central and peripheral mechanisms of motor functions : proceedings of the conference held at Liblice near Prague, May 15-21, 1961 by Central and Peripheral Mechanisms of Motor Functions( Book )
1 edition published in 1963 in English and held by 8 libraries worldwide
The cholinergic synapse by e.a( Book )
2 editions published in 1979 in English and held by 7 libraries worldwide
Proceedings of the 5th national congress of the Czechoslovak Physiological Society, Karlovy Vary, June 13-16, 1961. [Scientific editor, Otakar Poupa] by Fysiologický ústav (Československá akademie věd)( Book )
1 edition published in 1962 in English and held by 7 libraries worldwide
Výzkum ve fyziologii potřebuje naléhavě pohotové informace. Proto se i konal 5. národní kongres Čs. fyziologické společnosti. Jeho příspěvky jsou zařazeny do těchto tématických celků: metabolismus vody a elektrolytů, regulace metabolismu lipidů, fyziologie adaptačních mechanismů, regulace cirkulace, reakce a adaptace svalové činnosti, fyziologie vzruchových tkání a fyziologie i patofyziologie CNS
Physiologia bohemoslovenica ( file )
in Slovak and English and held by 6 libraries worldwide
Sborník prací konference o nervovém r̆ízení metabolismu a aktivním transportu iontů, por̆ádané Biologickou sekcí Ceskoslovenské akademie vĕd a Fysiologickým ústavem Ceskoslovenské akademie vĕd v Praze ve dnech 8.-10. srpna 1956 by Československá akademie věd( Book )
1 edition published in 1958 in Multiple languages and held by 5 libraries worldwide
Obsah: Ch.S. Koštojanc: Otázky výzkumu trofického vlivu nervového systému; R.W. Gerard, A. Geiger: Zdroje energie pro nervovou funkci; E. Gutmann: Nervová trofika jako nervová regulace obnovných metabolických dějů; G. Vrbová: Význam nervových center v regulaci metabolismu příčně pruhovaněho svalu; P. Hník: Význam afferentní signalisace v trofických dějích; Některé faktory ovlivňující svalové atrofie; O. Hudlická: Nervová regulace přísunu a utilisace látek ve svalu; S.M. Hilton: Trofická funkce a řízení regionálního průtoku krve; J. Charvát: Humorální účast v nervové trofice; N.N. Jakovlev: Význam trofického vlivu nervového systému pro biochemickou přestavbu trénovaného svalu a zvláštnosti metabolismu trénovaného svalu; R. Žák: Kvantitativní změny svalových bílkovin po přímém dráždění svalu; J.H. Cort, A. Kleinzeller: Nervové řízení aktivního transportu v ledvině; A. Kleinzeller, J.H. Cort: O biochemickém mechanismu regulace metabolismu tubulárních buněk ledvin ústředním nervovým svstémem; S Rapoport: Inhibitory a aktivátory nitrobuněčných enzymů; Z. Vodička: Přesun látek nervem; Reflexní vliv nocicepčního dráždění na metabolismus příčně pruhovaného svalu; Z. Drahota: Vliv denervace na přesuny draslíku ve svalu krysy; A. Fantiš, J. Kryšpín: Příspěvek k nervové regulaci vodního a iontového metabolismu mozku; E. Fischer: Některé problémy svalové atrofie; V. Piťha, Z. Mašín, O. Polák: T. zv. centrální poruchy trofické, zvláště amyotrofie, a jejich patogenetická klinická problematika; R. Beránek: K metabolismu reinervovaného svalu; V. Kubišta: Srovnávací hlediska denervační atrofie; J. Zelená: Vliv nervového systému na diferenciaci terminálních orgánů svalu v ontogenesi; J. Martínek: K otázce postnatální ontogenese trofického vlivu nervového systému; J. Vrubel: Příspěvek k otázce nervového řízení trofický
Development of metabolism as related to nutrition; symposium in Prague, January 11-14, 1966. Ed. by P. Hahn and O. Koldovský by P Hahn( Book )
1 edition published in 1966 in English and held by 4 libraries worldwide
Brain and behavior : part B by Symposium of the Three Institutes( Book )
1 edition published in 1982 in English and held by 3 libraries worldwide
 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Alternative Names
Československá akademie věd. Fysiologický ústav
Československá akademie věd Fyziologický institut
Československá akademie věd. Fyziologický ústav
Československá akademie věd Institute of Physiology
Czechoslovak Academy of Sciences Institute of Physiology
Fysiologický ústav
Fyziologický ústav
Fyziologický ústav ČSAV
Institute of Physiology
Institute of Physiology (Československá akademie věd)
Languages
Covers
Close Window

Please sign in to WorldCat 

Don't have an account? You can easily create a free account.