WorldCat Identities

Merlika Kruja, Mustafa 1887-1958

Overview
Works: 21 works in 29 publications in 2 languages and 51 library holdings
Genres: History  Records and correspondence  Sources  Dictionaries  Biography 
Subject Headings: Prime ministers 
Roles: Author
Classifications: DR971.25.M47, 417.7
Publication Timeline
.
Most widely held works by Mustafa Merlika Kruja
Nji studim analitik : gjuha e Frang Bardhit dhe Shqipja moderne by Mustafa Merlika Kruja( Book )

1 edition published in 2007 in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Fjaluer kritik i shqipes : germat "A" dhe "B" by Mustafa Merlika Kruja( Book )

2 editions published in 2008 in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Problema gjuhe : studime by Mustafa Merlika Kruja( Book )

1 edition published in 2011 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Anthologji historike : shkrime e përkthime by Mustafa Merlika Kruja( Book )

2 editions published in 2001 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Gjysmë shekulli me pendë në dorë by Mustafa Merlika Kruja( Book )

2 editions published in 2015 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

M. Merlika-Kruja ka kryer studime me vlerë për historinë e Shqipërisë dhe na ka lënë përkthime prej mjeshtri. Ky libër është kryesisht një përmbledhje e mendimit të tij si polemist dhe politikan
Shkrime historike : (nga egjypt'i vjetër deri tek shpallja e pamvarsis së shqipnis) by Mustafa Merlika Kruja( Book )

1 edition published in 2011 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Kuvend letrash me miqtë( Book )

1 edition published in 2012 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Kuvend letrash me Miqtë by Mustafa Merlika Kruja( Book )

1 edition published in 2014 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Mustafa Kruja si njeri kulture e si gjuhëtar by Ernest Koliqi( Book )

1 edition published in 1973 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Kuvend letrash me miqtë( Book )

1 edition published in 2013 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Sq̲iptarët e u̲qit e mëdhá by Vladan Đorđević( Book )

1 edition published in 1928 in Undetermined and held by 1 WorldCat member library worldwide

Aleksandr' I madh by Mustafa Merlika Kruja( Book )

1 edition published in 2000 in Lithuanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Kuvend letrash me miqtë( Book )

1 edition published in 2013 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Mustafa Merlika-Kruja në historinë shqiptare : dokumenta 1908-1914, Shqipnia përpara konferencës së paqes 1919, përshpagimet (rivendikimet) shqiptare 1941 by Eugjen Merlika( Book )

1 edition published in 2012 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Kujtime vogjlije e rinije by Mustafa Merlika Kruja( Book )

1 edition published in 2007 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Fytyra qu u ç 'dukne. Dervish Mitrovica by Mustafa Merlika Kruja( Book )

1 edition published in 1935 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Vëzhgime Iiro-Shqiptare( Book )

1 edition published in 2004 in Albanian and held by 0 WorldCat member libraries worldwide

Kuvend letrash me Miqtë by Mustafa Merlika Kruja( Book )

1 edition published in 2014 in Albanian and held by 0 WorldCat member libraries worldwide

Letërkëmbim : 1947-1958 by Mustafa Merlika Kruja( Book )

1 edition published in 2006 in Albanian and held by 0 WorldCat member libraries worldwide

 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.87 (from 0.82 for Fytyra qu ... to 1.00 for Vëzhgime ...)

Alternative Names
Kruja, M. 1887-1958

Kruja, Mustafa Merlika 1887-1958

Merlika-Kruja, Mustafa 1887-1958

Merlika, M. 1887-1958

Merlika, Mustafa 1887-1958

Mustafa Kruja albán politikus

Mustafa Kruja albanischer Politiker

Mustafa Kruja albansk politikar

Mustafa Kruja albansk politiker

Mustafa Kruja homme politique albanais

Mustafa Kruja politicus uit Albanië (1887-1958)

Mustafa Kruja politikan shqiptar

Mustafa Merlika

Mustafa Merlika-Kruja Albanian politician

Mustafa Merlika-Kruja político albanés

Mustafa Merlika Kruja politico albanese

Мустафа Мерліка Круя

ムスタファ・メルリカ・クルヤ

穆斯塔法·梅爾利卡-克魯亞

Languages