WorldCat Identities

Universiteti Shtetëror i Tiranës

Overview
Works: 77 works in 116 publications in 2 languages and 466 library holdings
Genres: History  Periodicals  Conference papers and proceedings  Bibliography  Terms and phrases  Sources  Outlines and syllabi 
Roles: Editor, Publisher
Classifications: Z2854.A5, 305.42094965
Publication Timeline
.
Most widely held works about Universiteti Shtetëror i Tiranës
 
Most widely held works by Universiteti Shtetëror i Tiranës
Problems of the struggle for the complete emancipation of women by State University of Tirana( Book )

4 editions published between 1973 and 1978 in English and held by 44 WorldCat member libraries worldwide

Bibliografi e arkeologjisë dhe historisë së lashtë të Shqipërisë : 1945-1971 by Bep Jubani( Book )

3 editions published in 1972 in Albanian and held by 39 WorldCat member libraries worldwide

Buletin i Universitetit Shtetëror të Tiranës by Universiteti Shtetëror i Tiranës( )

in Albanian and held by 38 WorldCat member libraries worldwide

Etnografia shqiptare( )

in Albanian and held by 35 WorldCat member libraries worldwide

Studime mbi leksikun dhe mbi formimin e fjalëve në gjuhën shqipe( Book )

2 editions published in 1972 in Albanian and held by 25 WorldCat member libraries worldwide

Konferenca e dytë e Studimeve Albanologjike me rastin e 500-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, Tiranë, 12-18 Janar 1968; [punimë by Konferenca e Studimeve Albanologjike( Book )

1 edition published in 1969 in Albanian and held by 23 WorldCat member libraries worldwide

Mendimi politik e shoqëror i Rilindjes Kombëtare Shqiptare : përmbledhje artikujsh nga shtypi by Zihni Haskaj( Book )

in Albanian and held by 19 WorldCat member libraries worldwide

Buletin i Universitetit Shtetëror të Tiranës by Universiteti Shtetëror i Tiranës( )

in Albanian and held by 17 WorldCat member libraries worldwide

Dialektologjia shqiptare( )

in Albanian and held by 16 WorldCat member libraries worldwide

The National Conference of Studies on the Anti-Fascist National Liberation War of the Albanian People, November 1974 by Konferenca Kombëtare e Studimeve për Luftën Antifashiste Nacionalc̦lirimtare të popullit shqiptar( Book )

1 edition published in 1975 in English and held by 16 WorldCat member libraries worldwide

Konferenca Kombëtare e Studimeve për Luftën Antifashiste Nacionalclirimtare të popullit shqiptar : nëntor 1974 by Konferenca Kombetare e Studimevë për Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare të Popullit Shqiptar( Book )

3 editions published in 1975 in Albanian and Undetermined and held by 15 WorldCat member libraries worldwide

Konferenca e parë e Studimeve Albanologjike, Tiranë, 15-21 nëndor 1962; [kumtesa] by Konferenca e Studimeve Albanologjike( Book )

2 editions published in 1965 in Albanian and held by 14 WorldCat member libraries worldwide

The Enver Hoxha University of Tirana( Book )

2 editions published in 1985 in English and held by 12 WorldCat member libraries worldwide

Qilima Shqiptare = Tapis albanais = The Albanian carpets( Book )

in Albanian and held by 11 WorldCat member libraries worldwide

Çështje të revolucionit dhe të ndërtimit socialist : përmbledhje veprash by Enver Hoxha( Book )

in Albanian and held by 10 WorldCat member libraries worldwide

Buletin by Universiteti Shtetëror i Tiranës( )

in Albanian and held by 9 WorldCat member libraries worldwide

Zhvillimi i shëndetësisë në Shkodër, gjatë shkujve XVIII-XX; kontribut për historinë e përgjithëshme të mjekësisë në Shqipni by Kadri Kërçiju( Book )

1 edition published in 1962 in Albanian and held by 7 WorldCat member libraries worldwide

Bazat e shtetit dhe të së drejtës së R.P. Sh. by Ismet Elezi( Book )

1 edition published in 1959 in Undetermined and held by 6 WorldCat member libraries worldwide

Qilima shqiptare = Tapis albanais = The Albanian carpets( Book )

1 edition published in 1980 in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.80 (from 0.29 for Kujtime dh ... to 0.93 for Bazat e sh ...)

Alternative Names

controlled identityUniversiteti i Tiranës "Enver Hoxha"

Albania. Universiteti Shtetëror i Tiranës

Gosudarstvennyj Universitet

State University

State university of Tirana

Tirana. Universiteti Shtetëror

Universitatea de Stat

Universitatea de Stat din Tirana

Université

Université de Tirana

Université d'État

Université d'Etat de Tirana.

Universiteti

Universiteti i Tiranës

Universiteti i Tiranës (1957-1985)

Universiteti i Tiranës Enver Hoxha

Universiteti Shtetëror

Universiteti shtetëror i Tiranës

University of Tirana

University of Tiranë

Languages