WorldCat Identities

Gosturani, Xheladin

Overview
Works: 7 works in 16 publications in 1 language and 38 library holdings
Genres: History  Biographies  Atlases  Maps 
Roles: Author, Editor
Classifications: PG9511, 949.701092
Publication Timeline
.
Most widely held works by Xheladin Gosturani
Jakup Ferri dhe lufta për mbrojtjen e Plavës e të Gucisë by Xheladin Gosturani( Book )

5 editions published in 1982 in Albanian and held by 14 WorldCat member libraries worldwide

Historia e albanologjisë by Xheladin Gosturani( Book )

3 editions published in 1999 in Albanian and held by 12 WorldCat member libraries worldwide

Ali Ibra dhe Lidhja Shqiptare e Prizrenit by Xheladin Gosturani( Book )

1 edition published in 1999 in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Atlasi dialektologjik i gjuhës shqipe by Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e Shqipërisë)( Book )

3 editions published between 2007 and 2008 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Historia e gjuhësisë botërore gjatë shekujve dhe disa çështje teorike të saj by Xheladin Gosturani( Book )

2 editions published in 1998 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Atlasi dialektologjik i gjuhës shqipe by Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë)( )

in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Ramë Sadri Metalia by Axhem Xhafa( Book )

1 edition published in 1985 in Undetermined and held by 0 WorldCat member libraries worldwide

 
Audience Level
0
Audience Level
1
  General Special  
Audience level: 0.88 (from 0.83 for Atlasi dia ... to 0.95 for Atlasi dia ...)

Languages