WorldCat Identities

Biblioteka Kombëtare (Albania)

Overview
Works: 72 works in 132 publications in 5 languages and 397 library holdings
Genres: Periodicals  Bibliography  Catalogs  Bibliography‡vCatalogs  History  Conference papers and proceedings  Guidebooks 
Roles: Other, Publisher, Editor
Classifications: Z2854.A5, 079.4965
Publication Timeline
.
Most widely held works about Biblioteka Kombëtare (Albania)
 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Most widely held works by Biblioteka Kombëtare (Albania)
Bibliografia e Republikës Popullore të Shqipërisë by Biblioteka Kombëtare (Albania)( )

in Albanian and held by 27 WorldCat member libraries worldwide

Bibliografia e periodikut të Republikës Popullore të Shqipërisë( )

in Albanian and held by 20 WorldCat member libraries worldwide

Biblioteka Kombëtare e Republikës Popullore të Shqipërisë (me rastin e 50 vjetorit të themelimit) by Marika Vogli( Book )

4 editions published in 1972 in Albanian and held by 13 WorldCat member libraries worldwide

Bibliografia kombëtare e librit që botohet në RPS të Shqipërisë by Biblioteka kombëtare (Albanie)( )

in Albanian and held by 7 WorldCat member libraries worldwide

Bibliografi e librit shqip në fondet e Bibliotekës Kombëtare by Maksim Gjinaj( Book )

2 editions published in 2010 in Albanian and held by 6 WorldCat member libraries worldwide

Vepra të autorëve dhe studiuesve Francezë për Shqipërinë dhe Shqiptarët : bibliografi = XVe-XXe siècle( Book )

3 editions published in 1997 in French and held by 6 WorldCat member libraries worldwide

Bibliografia e letërsisë për fëmijë dhe të rinj (1945-1964) by Faire Tabaku( Book )

2 editions published in 1965 in Albanian and held by 6 WorldCat member libraries worldwide

Vepra të autorëve dhe studiuesve Francezë për Shqipërinë dhe Shqiptarët : bibliografi = XVIe-XXe siècles( Book )

3 editions published in 2001 in French and held by 6 WorldCat member libraries worldwide

Bibliografia kombëtare e Republikës Popullore të Shqipërisë( )

in Undetermined and Albanian and held by 6 WorldCat member libraries worldwide

Bibliografia kombëtare e Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë by Biblioteka Kombëtare (Albania)( )

in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Ngritja e rendimentit të punës në planin e shtatë pesëvjeçar, 1981-1985 by Hasan Banja( Book )

2 editions published in 1982 in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Bibliothecae : organi i Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë( )

in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Vepra te autoreve dhe studiuesve italiane per shqiperine dhe shqiptaret : (shek. 15.-20.) : katalog by Biblioteka Kombëtare (Albania)( Book )

3 editions published between 1995 and 1999 in Albanian and Italian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Libri shqip 1555-1912 në fondet e Bibliotekës Kombëtare : bibliografi by Ramazan Vozga( Book )

1 edition published in 2010 in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Kongresi IX i BGSH : 1-3 qershor 1983 by BGSH (Organization)( Book )

1 edition published in 1983 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.85 (from 0.76 for Albanica / ... to 0.98 for Vepra të ...)

Alternative Names
al- Maktaba al-Waṭanīya al-Albānīya fī Tīrānā

Albania Biblioteka Kombëtare

Albania National Library

Albanian kansalliskirjasto

Albaniya Milli Kitabxanası

Biblioteca Nacional de Albania

Biblioteca Nasional de Xciperia

Biblioteca Nazionale d'Albania

Biblioteka kombëtare

Biblioteka kombëtare Albanie

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë.

Biblioteka Kombëtare të Shqipërisë

Biblioteka Kombëtare Tiranë.

Biblioteka Narodowa Albanii

Bibliothèque nationale d'Albanie

Bibliothèque nationale de la République d'Albanie

Llyfrgell Genedlaethol Albania

Nacionalna biblioteka Albanije

National Library

National Library (Albania)

National Library (Albánie)

National library of Albania

National Library of Albania Tiranë

National Library (Shqipëri)

National Library, Tiranë.

Nationalbibliothek Albaniens

Nationalbibliothek (Shqipëri)

Nationalbibliothek Tirana

Nemzeti Könyvtár

Εθνική Βιβλιοθήκη της Αλβανίας

Албания милли китапханаһы

Национальная библиотека Албании

Нацыянальная бібліятэка Албаніі

Нацыянальная бібліятэка Альбаніі

Національна бібліотека Албанії

Ալբանիայի ազգային գրադարան

<<ال>>مكتبة الوطنية الألبانية في تيرانا

البانية. المكتبة الوطنية

قومی کتب خانہ البانیا

알바니아 국립도서관

アルバニア国立図書館

阿爾巴尼亞國家圖書館

Languages