skip to content
Covid-19 virus
COVID-19 Resources

Reliable information about the coronavirus (COVID-19) is available from the World Health Organization (current situation, international travel). Numerous and frequently-updated resource results are available from this WorldCat.org search. OCLC’s WebJunction has pulled together information and resources to assist library staff as they consider how to handle coronavirus issues in their communities.

Image provided by: CDC/ Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM
Fetë dhe qytetërimet në mijëvjeçarin e ri : rasti i Shqipërisë. Preview this item
ClosePreview this item
Checking...

Fetë dhe qytetërimet në mijëvjeçarin e ri : rasti i Shqipërisë.

Publisher: Tiranë : Qendra Shqiptare për të Drejtat e Njeriut, ©2004.
Edition/Format:   Print book : Conference publication : Albanian
Rating:

(not yet rated) 0 with reviews - Be the first.

Subjects
More like this

Find a copy in the library

&AllPage.SpinnerRetrieving; Finding libraries that hold this item...

Details

Genre/Form: Conference papers and proceedings
Congresses
Material Type: Conference publication
Document Type: Book
ISBN: 9789992785287 9992785284
OCLC Number: 124067184
Language Note: In Albanian and English; text bound back to back and inverted.
Notes: "Konferencë ndërkombëtare, Tiranë, 14-15 nëntor, 2003."
Description: 223, 226 pages : illustrations ; 23 cm
Contents: Dialog, ne vend te perplasjes se civilizimeve = Dialog instead of clash of civilizations / Franz-Lothar Altmann --
Dialogu ne vend te mosmarreveshjeve mes civilizimeve : a ekziostojne civilizimet? = Dialogue between civilizations instead of clash of civilizations : do civilizations exist? / Janusz Bugajski --
Fete dhe civilizimet = Religions and civilization / Veton Surroi --
Kultura e kompromisit = Culture of compromise / Gazmend Kapllani --
Religjioni, politika, shqiptaret = Religion, politics, Albanians / Arbën Xhaferri --
Feja, demokracia dhe politikat e fazes kalimtare : rendesia e rregullave nderkombetare qe administrojne lirine e fese dhe te besimit ne nje bote pluraliste = Religion, democracy, and the politics of transition : the importance of international norms governing freedom of religion and belief in a pluralistic world / W. Cole Durham --
Disa aspekte te lirise se shprehjes se besimit sipas praktikes se Gjykates se Strasburgut = Some aspects of expression of freedom of religion according to Strasbourg court practice / Elira Kokona --
Sjellja e shqiptareve te sotem ndaj fese = The behavior of present-day Albanians toward religion / Artan Fuga --
Relacionet mes religjionit dhe politikes ne shoqerite ne tranzicion = Relations between religions and politics in societies in transition / Shkëlzen Maliqi --
Raportet ndërfetare nëhistorinë e Shqipërisë : e tashmja dhe e ardhmja = Interreligious relations in Albania's history : the present and the future / Roberto Morozzo --
Feja në Shqipëri : trashëgiminia e epokës komuniste = Religion in Albania : the legacy of the Communist era / Nicholas C. Pano --
Konvergjenca fetare tek shqiptarët deri në Mesjetë = Religious convergence among Albanians until the Middle Ages / Shaban Sinani --
Hebrejte Shqipërisë gjatë periudhës zogiste dhe Lluftës së DytëBotërore = The Jews of Albania during the Zogist and Second World War periods / Bernd J. Fischer --
Korniza ligjore e çështjeve fetare në shoqërinë shqiptare = Legal frame on religious issues in Albanian society / Sokol Hazizaj --Rregullimi ligjor i përshtatshëm është një domosdoshmëri për harmonizimin e marrëdhënieve ndërfetare me shtetin = Appropriate legal adjustments help harmonizing relations between religions and government / Fatos Beja --
Liria e besimit fetar në Kushtetutën e Shqipërisë = Freedom of religious faith in the constitution of Albania / Aurela Anastasi.
Other Titles: Religions and civlizations in the new millenium :

Reviews

User-contributed reviews
Retrieving GoodReads reviews...
Retrieving DOGObooks reviews...

Tags

Be the first.
Confirm this request

You may have already requested this item. Please select Ok if you would like to proceed with this request anyway.

Linked Data


Primary Entity<\/h3>
<http:\/\/www.worldcat.org\/oclc\/124067184<\/a>> # Fet\u00EB dhe qytet\u00EBrimet n\u00EB mij\u00EBvje\u00E7arin e ri : rasti i Shqip\u00EBris\u00EB.<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Book<\/a>, schema:CreativeWork<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0library:oclcnum<\/a> \"124067184<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0library:placeOfPublication<\/a> <http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Place\/tirane<\/a>> ; # Tiran\u00EB<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0library:placeOfPublication<\/a> <http:\/\/id.loc.gov\/vocabulary\/countries\/aa<\/a>> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:about<\/a> <http:\/\/id.worldcat.org\/fast\/916005<\/a>> ; # Ethnic relations<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:about<\/a> <http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Topic\/religionsfreiheit<\/a>> ; # Religionsfreiheit<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:about<\/a> <http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Place\/albania<\/a>> ; # Albania<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:about<\/a> <http:\/\/id.worldcat.org\/fast\/1226682<\/a>> ; # Albania.<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:about<\/a> <http:\/\/id.loc.gov\/authorities\/classification\/BL55<\/a>> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:about<\/a> <http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Place\/albanien<\/a>> ; # Albanien.<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:about<\/a> <http:\/\/id.worldcat.org\/fast\/1093763<\/a>> ; # Religion<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:about<\/a> <http:\/\/id.loc.gov\/authorities\/subjects\/sh85112564<\/a>> ; # Religion and civilization<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:about<\/a> <http:\/\/id.worldcat.org\/fast\/1093821<\/a>> ; # Religion and civilization<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:alternateName<\/a> \"Religions and civlizations in the new millenium :<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:bookFormat<\/a> bgn:PrintBook<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:copyrightYear<\/a> \"2004<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:datePublished<\/a> \"2004<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:description<\/a> \"Dialog, ne vend te perplasjes se civilizimeve = Dialog instead of clash of civilizations \/ Franz-Lothar Altmann -- Dialogu ne vend te mosmarreveshjeve mes civilizimeve : a ekziostojne civilizimet? = Dialogue between civilizations instead of clash of civilizations : do civilizations exist? \/ Janusz Bugajski -- Fete dhe civilizimet = Religions and civilization \/ Veton Surroi -- Kultura e kompromisit = Culture of compromise \/ Gazmend Kapllani -- Religjioni, politika, shqiptaret = Religion, politics, Albanians \/ Arb\u00EBn Xhaferri -- Feja, demokracia dhe politikat e fazes kalimtare : rendesia e rregullave nderkombetare qe administrojne lirine e fese dhe te besimit ne nje bote pluraliste = Religion, democracy, and the politics of transition : the importance of international norms governing freedom of religion and belief in a pluralistic world \/ W. Cole Durham -- Disa aspekte te lirise se shprehjes se besimit sipas praktikes se Gjykates se Strasburgut = Some aspects of expression of freedom of religion according to Strasbourg court practice \/ Elira Kokona -- Sjellja e shqiptareve te sotem ndaj fese = The behavior of present-day Albanians toward religion \/ Artan Fuga -- Relacionet mes religjionit dhe politikes ne shoqerite ne tranzicion = Relations between religions and politics in societies in transition \/ Shk\u00EBlzen Maliqi -- Raportet nd\u00EBrfetare n\u00EBhistorin\u00EB e Shqip\u00EBris\u00EB : e tashmja dhe e ardhmja = Interreligious relations in Albania\'s history : the present and the future \/ Roberto Morozzo -- Feja n\u00EB Shqip\u00EBri : trash\u00EBgiminia e epok\u00EBs komuniste = Religion in Albania : the legacy of the Communist era \/ Nicholas C. Pano -- Konvergjenca fetare tek shqiptar\u00EBt deri n\u00EB Mesjet\u00EB = Religious convergence among Albanians until the Middle Ages \/ Shaban Sinani -- Hebrejte Shqip\u00EBris\u00EB gjat\u00EB periudh\u00EBs zogiste dhe Lluft\u00EBs s\u00EB Dyt\u00EBBot\u00EBrore = The Jews of Albania during the Zogist and Second World War periods \/ Bernd J. Fischer -- Korniza ligjore e \u00E7\u00EBshtjeve fetare n\u00EB shoq\u00EBrin\u00EB shqiptare = Legal frame on religious issues in Albanian society \/ Sokol Hazizaj --Rregullimi ligjor i p\u00EBrshtatsh\u00EBm \u00EBsht\u00EB nj\u00EB domosdoshm\u00EBri p\u00EBr harmonizimin e marr\u00EBdh\u00EBnieve nd\u00EBrfetare me shtetin = Appropriate legal adjustments help harmonizing relations between religions and government \/ Fatos Beja -- Liria e besimit fetar n\u00EB Kushtetut\u00EBn e Shqip\u00EBris\u00EB = Freedom of religious faith in the constitution of Albania \/ Aurela Anastasi.<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:exampleOfWork<\/a> <http:\/\/worldcat.org\/entity\/work\/id\/102708966<\/a>> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:genre<\/a> \"Conference publication<\/span>\"@en<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:genre<\/a> \"Conference papers and proceedings<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:inLanguage<\/a> \"sq<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Fet\u00EB dhe qytet\u00EBrimet n\u00EB mij\u00EBvje\u00E7arin e ri : rasti i Shqip\u00EBris\u00EB.<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:productID<\/a> \"124067184<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:publication<\/a> <http:\/\/www.worldcat.org\/title\/-\/oclc\/124067184#PublicationEvent\/tirane_qendra_shqiptare_per_te_drejtat_e_njeriut_2004<\/a>> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:publisher<\/a> <http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Agent\/qendra_shqiptare_per_te_drejtat_e_njeriut<\/a>> ; # Qendra Shqiptare p\u00EBr t\u00EB Drejtat e Njeriut<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:workExample<\/a> <http:\/\/worldcat.org\/isbn\/9789992785287<\/a>> ;\u00A0\u00A0\u00A0wdrs:describedby<\/a> <http:\/\/www.worldcat.org\/title\/-\/oclc\/124067184<\/a>> ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>

Related Entities<\/h3>
<http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Agent\/qendra_shqiptare_per_te_drejtat_e_njeriut<\/a>> # Qendra Shqiptare p\u00EBr t\u00EB Drejtat e Njeriut<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a bgn:Agent<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Qendra Shqiptare p\u00EBr t\u00EB Drejtat e Njeriut<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Place\/albania<\/a>> # Albania<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Place<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Albania<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Place\/albanien<\/a>> # Albanien.<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Place<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Albanien.<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Place\/tirane<\/a>> # Tiran\u00EB<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Place<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Tiran\u00EB<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Topic\/religionsfreiheit<\/a>> # Religionsfreiheit<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Intangible<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Religionsfreiheit<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/id.loc.gov\/authorities\/classification\/BL55<\/a>>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Intangible<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/id.loc.gov\/authorities\/subjects\/sh85112564<\/a>> # Religion and civilization<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Intangible<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Religion and civilization<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/id.loc.gov\/vocabulary\/countries\/aa<\/a>>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Place<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0dcterms:identifier<\/a> \"aa<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/id.worldcat.org\/fast\/1093763<\/a>> # Religion<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Intangible<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Religion<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/id.worldcat.org\/fast\/1093821<\/a>> # Religion and civilization<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Intangible<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Religion and civilization<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/id.worldcat.org\/fast\/1226682<\/a>> # Albania.<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Place<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Albania.<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/id.worldcat.org\/fast\/916005<\/a>> # Ethnic relations<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:Intangible<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:name<\/a> \"Ethnic relations<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/worldcat.org\/isbn\/9789992785287<\/a>>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:ProductModel<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:isbn<\/a> \"9992785284<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:isbn<\/a> \"9789992785287<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/www.worldcat.org\/title\/-\/oclc\/124067184<\/a>>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a genont:InformationResource<\/a>, genont:ContentTypeGenericResource<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:about<\/a> <http:\/\/www.worldcat.org\/oclc\/124067184<\/a>> ; # Fet\u00EB dhe qytet\u00EBrimet n\u00EB mij\u00EBvje\u00E7arin e ri : rasti i Shqip\u00EBris\u00EB.<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:dateModified<\/a> \"2018-11-11<\/span>\" ;\u00A0\u00A0\u00A0void:inDataset<\/a> <http:\/\/purl.oclc.org\/dataset\/WorldCat<\/a>> ;\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>
<http:\/\/www.worldcat.org\/title\/-\/oclc\/124067184#PublicationEvent\/tirane_qendra_shqiptare_per_te_drejtat_e_njeriut_2004<\/a>>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0a schema:PublicationEvent<\/a> ;\u00A0\u00A0\u00A0schema:location<\/a> <http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Place\/tirane<\/a>> ; # Tiran\u00EB<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0schema:organizer<\/a> <http:\/\/experiment.worldcat.org\/entity\/work\/data\/102708966#Agent\/qendra_shqiptare_per_te_drejtat_e_njeriut<\/a>> ; # Qendra Shqiptare p\u00EBr t\u00EB Drejtat e Njeriut<\/span>\u00A0\u00A0\u00A0\u00A0.<\/div>

Content-negotiable representations<\/p>